Treści strony internetowej klinikazielinska.pl przeznaczone są wyłącznie dla Pacjentów kliniki oraz osób predendujących do bycia Pacjentem.

TEL. 609 609 607       KLINIKA ZIELIŃSKA – KLINIKA MEDYCYNY ESTETYCZNEJ – PILECKIEGO 12, OSTROŁĘKA

TOKSYNA BOTULINOWA

Toksyna botulinowa

Opis

Toksyna botulinowa  innymi słowy jad kiełbasiany, jest jedną z najsilniejszych znanych egzotoksyn ( toksyna białkowa wydzielana do środowiska przez żywe komórki bakteryjne).
Produkowana jest przez Gram-dodatnie beztlenowe bakterie Colostridum botulinum.

Mechanizm działania
Toksyna botulinowa wywołuje porażenie mięśni mimicznych, dzięki temu wygładza zmarszczki, które tworzą się wskutek zbyt intensywnej pracy owych mięśni. Działanie to polega na blokowaniu wydzielania acetylocholiny czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów nerwowych przez połączenia synaptyczne z neuronu do komórki mięśniowej. Gdy do mięśnia nie dociera bodziec nerwowy, przestaje on pracować, co więcej trochę się rozciąga, a tym samym skóra nad nim rozprostowuje się. Efekty zabiegu pojawiają się od 2 do 14 dni a porażenie mięśnia jest odwracalne i czasowe Toksyna botulinowa działa od 3 do 6 miesięcy, z upływem czasu mięśnie odzyskują zdolność ruchu.

Technika podania toksyny botulinowej
Są trzy metody podania:
– podskórna
– śródskórna
– domięśniowa

W celu zmniejszenia dyskomfortu związanego z zabiegiem można zastosować krem znieczulający w miejscu podania.

Wskazania

– pionowo ułożone zmarszczki okolicy czoła- „lwie zmarszczki”
– poziome zmarszczki czoła
– zmarszczki okolicy oka – „kurze łapki”
– nadpotliwość pach, rąk i stóp (blokuje gruczoły potowe)

Przeciwskazania

– czynna choroba nowotworowa
– ciąża i karmienie piersią
– infekcja w miejscu zabiegu
– alergia na składniki preparatu
– choroby oraz stosowanie leków mających wpływ na połączenia nerwowo-mięśniowe (zespół Lamberta-Eatona, myasthenia gravis, stwardnienie boczne zanikowe, osłabienie mięśniowe, miopatia )
– zaburzenia psychiczne lub emocjonalne (padaczka, paraliż, depresja)

Zalecenia przedzabiegowe

Botulina a alkohol.
Przed i po boyulinie nie wolno spożywać alkoholu. Alkohol działa rozkurczowo na naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi i zatrzymywanie płynów w organizmie ( może więc zwiększyć obrzęki). Naczynia są bardziej podatne na pęknięcia, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia siniaków, nawet w miejscach takich jak mikro nakłucia po igle.

Jak spać po botulnie?
Bezpośrednio po iniekcji  ważne jest, by twarz utrzymywać w pionie. Masaże twarzy, niepotrzebne dotykanie miejsc iniekcji również mogą spowodować przemieszczenie substancji z mięśni , w które podano docelowo toksynę botulinowo. By uniknąć komplikacji, najlepiej odczekać minimum 4 godziny zanim udamy się na spoczynek.

Zalecenia pozabiegowe

– w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu ( np. przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu).
– przez 3-4 godz. nie wolno masować twarzy, pochylać głowy ani się kłaść na twarzy, gdyż wtedy zwiększa się ryzyko przesunięcia preparatu a co za tym idzie efektów niepożądanych.
– przez kilka godzin po zabiegu należy unikać intensywnej aktywności fizycznej. Przez 2 doby od zabiegu niewskazane jest narażanie skóry na działanie skrajnych temperatur (sauna, kriokomory, solarium i nadmierne opalanie).
– bezpiecznie opalać się można już 7 dni po zabiegu
– pielęgnacja skóry po wstrzyknięciu botuliny zakłada zaprzestanie stosowania peelingów twarzy (na kilka dni).

CZEKAMY NA WAS

Zapraszamy do Świata Piękna.